Alaposan bemutatkoztunk mind a négyen, a Ronaldo vezette portugál válogatott ikszelt egy nevetségeset Macedóniával, majd siralmas meccsen kikapott Törökországtól a Luzban, így ideje körbenézni az ellenfelek háza táján. Nem mintha érdekelnének, vagy veszélyt jelentenének a kilenc pontos csoportelsőségre, csak hát ne unatkozzunk mi sem, és legalább van miről írni. Ma dán húsgombóccal kezdünk (Wiki mondja:frikadeller), holnap a németek kebabját kóstoljuk meg, hogy aztán csütörtökön egy kis holland sütivel hangolódjunk az Eb-re.
Alaposan bemutatkoztunk mind a négyen, a Ronaldo vezette portugál válogatott ikszelt egy nevetségeset Macedóniával, majd siralmas meccsen kikapott Törökországtól a Luzban, így ideje körbenézni az ellenfelek háza táján. Nem mintha érdekelnének, vagy veszélyt jelentenének a kilenc pontos csoportelsőségre, csak hát ne unatkozzunk mi sem, és legalább van miről írni. Ma dán húsgombóccal kezdünk (Wiki mondja:frikadeller), holnap a németek kebabját kóstoljuk meg, hogy aztán csütörtökön egy kis holland sütivel hangolódjunk az Eb-re.
Ha egy futballtársadalomnak húsz évet kell visszapillantani, hogy legyen valami igazán szépre emlékeznie, az már eleve gyanús. Magyar szemmel nézve persze egy európai bajnoki cím, meg hatszor kijutni a nagy tornákra ezalatt húsz év alatt, ezeken a tornákon pedig nyolcaddöntőket, és negyeddöntőket játszani már abszolút irigylésre méltó. Mégis hogy fest akkor a dán válogatott portugál szemmel?
Jobb-e soha semmit sem nyerni, de mindig ott lenni a tűz közelében, vagy egy portugál kocsmáros is jó szívvel adná a dánoknak a Cristiano Ronaldo-Nani duót egy Európa-bajnoki serlegért? Portugália részvétele a világversenyeken teljesen megszokott, a csapat mindig esélyes, a bírók mindig ellenük fújnak, és amúgy is a buzi németeken általában egy hajszálon múlik a világraszóló siker. Ja, hogy ettől függetlenül most is a dánok röhögve nyerték meg előttük a csoportjukat, a portugáloknak pedig selejtezni kellett a bosnyákokkal?! Másodlagos.
Június 13-án ugyanis Lvivben/Lvovban/Lembergben/Lwówban/Ilyvóban Portugália-Dánia mérkőzést rendeznek (jegyek jelen pillanatban is kaphatóak 15 és 30 eurós árfolyamon az UEFA jegyértékesítő honlapján, a vonatközlekedés is parádés, így kiváló terep ez a magyar sportturistának), ami nem Koppenhága, és nem Lisszabon. Nincs hazai pálya, nincsenek urban legendek, miszerint a dánokat úgy kellett a strandról kirángatni, hogy nyerjék már meg a '92-es Eb-t, csak a két csapat, és egy minden bizonnyal sorsdöntő ütközet.
Feleslegesen a szót sem szeretném fecsérelni, hiszen a Dán Dinamit blog már tökéletesen megírt mindent szeretett csapatáról, felhasználói szinten meg nem muszáj sokkal többet tudni Aggernél és Bendtnernél. A videojáték-rajongók nyilván Eriksent fogják szemmel tartani, a rutinosabb rókák majd megkérdezik, hogy ez a Schmeichel az a Schmeichel gyereke-e, mi pedig bólintunk, a család női tagjainak pedig megkereshetjük Poulsent (Warning: a Christian keresztnevűt jobb hátvédben!), és elmesélhetjük, hogy Totti hogy köpte le őt 2004-ben. 2004-ben, amikor ugye a "Skandináv Összefogás" hadművelettel úgy ejtették ki a svédekkel karöltve Olaszországot, ahogy azt az olaszok tennék jelentéktelen hazai bajnokikon B. István, és némi pénz hatására.
Kiemelendő a dán keretből Wass Danika (szül.: Daniel Wass), aki a Benfica jobb-bekkje, csak olyan jó szezont pörgött kölcsönben az Evianban, hogy semmi kedve beülni Maxi Pereira mögé padozni, így inkább távozni szeretne. Erre minden bizonnyal az Eb előtt nem fog sor kerülni, így a dán keret egyetlen papíron Portugáliában játszó játékosa lesz.
A dánok erejét a szervezettségükben kereshetjük, és lehet, hogy egy közepes erősségű válogatottnak jót is tesz, hogy nincsenek olyan presztízsbeli kilengések, mint amikor Cristiano Ronaldo, és Custodio van egy keretben. Ehhez a szervezettséghez persze egy biztoslábú védelem kell, amit az Agger-Kjaer gerinc garantálna is előttük két szűrővel, meg pár nagy munkabírású szélső védővel és szélső középpályással, de kapusposzton meg lesznek lőve. Én Andresenre tippelek, aki szintén az Evian játékosa, de a sérült Sorensen hiányában mind Lindegaard, mind ő csak pótbabák a gólvonalra.
Felkészülésképp ők is két meccset játszottak, egy kikapósat a braziloktól Hamburgban (1-3), meg egy győzteset Koppenhágában az ausztrálok ellen (2-0).
Az Eb-daluk amúgy egészen jól sikerült, a képi világért tőlem egy pluszpontot simán megérdemelnének, ha egy másik csoportból próbálnák továbbszenvedni magukat:
Mint már említettem, a dánok kapcsán a portugál védelmet, a németeknél a középpályát, a hollandoknál pedig a csatársort fogjuk megnézni. Íme:
Közepes kapusból Portugáliában sosem volt hiány, hitvány is akad bőven, így talán nem csoda, ha a portugál kapus szóösszetételt meghallva minden tisztességes embernek az angolok ellen a kesztyűjét levéve büntetőt fogó Ricardo jut eszébe. Említésre méltó ebben a műfajban Vítor Baia, aki legalább nyert pár trófeát a Barcával, majd a Portóval, de a válogatottban ő is csak a 2000-es Eb-t tudja felmutatni, mint valami olyan eredményt, ahol sikerült letenni az asztalra ezt-azt.
Lehet bármilyen jó kapusa a portugáloknak, ez a kép örökre megmarad majd
Úgy tűnik, hogy most megoldódtak a kapusgondok, bár ezt kár elkiabálni az Eb előtt. Rui Patrício 24 évesen több, mint 100 Sporting meccsnél tart, és az ex-játékosait szívesen beválogató Bento úgy döntött Eduardo padozása miatt, hogy ő lesz Portugália első számú kapusa. A sors furcsa játéka, hogy Rui Patrício a spanyolok elleni 4-0-ás mészárláson debütált a válogatottban, hiszen az a meccs volt az, ami igazán legitimálta Bento szövetségi kapitányságát a portugálok szemében.
Nem ijedünk meg, ha Rui Patrícióval történik valami, hiszen mögötte ül Eduardo, aki ugyan szar szezont futott, de legalább nem a Genoában. Tényleg nem, Horváth Feri, hiába terjesztetted ezt az ökörséget a törökök ellen széles közönség előtt a Sport Televízió kommentátoraként. Eduardonak ugyanis volt szerencséje Portugália legjobb, és legcsaládiasabb csapatánál töltenie az elmúlt egy évet kölcsönben, ami minden portugál kisgyerek álma. Eduardonak azonban a válogatott padját jelenti, és nem szövetségi kapitányi tisztségben. A harmadik számú kapus Beto, a kolozsvári CFR kapusa lesz, de neki nagyon kesztyűt sem kell majd húznia, ha minden a szurkolók által megálmodott mederben megy majd.
A védő négyest bemutatni nem túl nehéz dolog, középen az egész Eb legnagyobb köcsögduója, Pepe és Bruno Alves, a jobb oldali védő minden bizonnyal Joao Pereira, balról pedig Coentrao ijesztgethet. Coentrao és Joao Pereira megmentik a védelem becsületét, de a két belső védő inkább keménysége kapcsán fog az Kékfénybe összefoglalókba kerülni, mintsem nyalóka flegmázásuk miatt. Aztán ki tudja, Ronaldo milyen hatással lesz rájuk...
A Pepére és Bruno Alvesre tett jelzők azonban nem bántóak, ha azt nézzük, hogy a portugál védelem erejét pont az ő nyers erejük, és a szélsőkben rejlő ügyesség ötvözete adja. Egy 4-3-3 nehezen működik kőkemény védők, és fürge szélső hátvédek nélkül. Kell a szilárdság, nem lehet könnyen leindítható a csapat, ugyanakkor Nani mögött jó, ha van egy Joao Pereira, a CR-Coentrao páros hatékonyságát pedig csak az kérdőjelezheti meg, akinek teljes felmentése van spanyol fociból.
Coentrao kategóriájában mindenképp top3 a piacon, értékén pedig sokat dob, hogy mindig vörös fejjel harcol, a fáradtság szót pedig nem ismeri. Sajnos Joao Pereira soha nem lesz olyan jobbbunkó, mint Coentrao, de 27 évesen neki ez most a nagy lehetősége, hogy kilépjen az árnyékból. Megeshet, hogy a Valencia nagy üzletet csinált vele, és az Eb után jóval többet fog érni, mint most, amikor Spanyolországba igazolt.
A vonal mellett tehát két ex-fővárosi fog futkosni a maga eleganciájával, középen viszont a kannibál portói erő fog érvényesülni, reméljük, hogy minél kevesebb színes lappal. Igazán bevethető cseréjüknek Rolando tűnik, aki szintén portói, és pigmentárnyalatban is jól passzol mind Pepéhez, mind Bruno Alveshez. Coentrao helyére nehéz mást elképzelni, míg Miguel Lopes könnyen lehet, hogy feltűnik majd Joao Pereira helyén. Bento nem az a variálós fajta, így nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy itt húzzon nagyot, de Miguel Lopes behívása úgy, hogy csak most, a törökök ellen mutatkozott be a válogatottban, jelenthet valamit.
Nem tűnik gyengének ez a védelem, de nem is arra van kitalálva, hogy végigbekkelje a rá váró három meccset. Ha képesek a portugálok irányítani a meccseiket, akkor a felhúzódó szélső védők sok mindent eldönthetnek, de az igazán nagy dolgok majd a középpályások kezében lesznek, akikről holnap gomes88 árul el többet.